İdil Biret - Beethoven, Ravel, Prokofiev Resitali

Error message

  • Notice: Undefined offset: 1 in eval() (line 8 of /homewww/webadmin/wwwmiys/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
  • Notice: Undefined variable: arry in eval() (line 15 of /homewww/webadmin/wwwmiys/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).

Son Güncelleme:

13/04/2017 - 17:13
05/04/2017 17:00

İdil Biret Resitali, 5 Nisan'da klasik müzikseverlerle buluşuyor.

BEETHOVEN 32 Çesitleme
Sonat Op. 2 No. 3
Allegro con brio, Adagio, Scherzo &Trio,
Allegro assai

-ara-

RAVEL Gaspard de la Nuit
Ondine, Le Gibet, Scarbo     

PROKOFIEV  Sonata No.2
Allegro, ma non troppo
Scherzo: Allegro marcato
Andante 
Vivace

Ídil Biret / T.C. Devlet Sanatçısı

Üç yaşında piyanoya büyük istidat gösteren Türk sanatçısı Ídil Biret ilk derslerini Ankarada Mithat Fenmenden aldı. TBMM’nin 1948 yılında çıkardığı özel kanunla sekiz yaşında Fransaya gönderildi ve büyük Fransız müzisyeni Nadia Boulanger’nin gözetiminde Paris Konservatuvarında okuyarak onbeş yaşında birincilikle mezun oldu. Daha sonra, 20. asrın en büyük piyanistlerinden Alfred Cortot ve Wilhelm Kempff ile çalıştı. Hiç bir piyano yarışmasına katılmayan Idil Biret onaltı yaşından itibaren Boston Senfoni, Leningrad Filarmoni, Londra Senfoni, Dresden Filarmoni gibi  dünyanın büyük orkestraları ve Leinsdorf, Monteux, Keilberth, Scherchen gibi büyük  şefleri ile beş kıtayı kapsayan iki bin’e yakın  konser verdi ve bir çok festivale katıldı. Van Cliburn (ABD), Kraliçe Elisabeth (Belçika), Busoni (Italya) Franz Liszt (Weimar, Almanya) gibi ünlü piyano yarışmalarında jüri üyeliği yaptı; Fransa, Polonya, Íngiltere, Ítalya, ABD ve Türkiyede ödül ve nişanlar aldı. Biret bu güne kadar EMI, Decca, Atlantic/Finnadar, Naxos ve diğer firmalar için Amerika ve Avrupada 100 plak kaydetmiştir. Bunlar arasında müzik tarihinde ilk kez komple diziler olarak seslendirilen Chopin’in bütün piyano eserleri ve Beethoven’in dokuz senfonisinin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamaları ile Brahms ve Rachmaninof’un bütün piyano eserleri,  Boulez’in üç piyano sonatı, Ligeti’nin etüdleri ve Stravinsky’nin Ateskuşu bale müziginin piyano uyarlaması da yer almaktadır. Bu kayıtlar Polonyada Chopin Büyük Ödülü, Fransada Altın Diyapazon dahil pek çok ödül almış olup Amerika, Avrupa ve Uzak Doğuda 3 milyon adet civarında satılarak büyük bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır. 2007 yılında Chopin’in bütün piyano eserleri kayıtları ve konser icraları ile Polonya kültürüne yaptıgı katkılar nedeniyle Cumhurbaşkanı Lech Kaczsnky Ídil Biret’i Polonyanın en üst nişanı olan  “Yüksek Liyakat Madalyası” (Krzyzem Kawalerskim Ordera Zaslugi) ile taltif etmiştir.  Repertuarında yüzden fazla piyano konçertosu olan Ídil Biret’in eski ve yeni kayıtlari kendi etiketi İdil Biret Arşivi (IBA) üzerinde Naxos tarafından bütün dünyaya dağıtılmaktadır. Bu çerçevede Beethoven’in 32 Piyano Sonatı, 5 Konçertosu ve Korolu Fantezisinin  kayıtları da tamamlanmış olup bunlar 9 Senfoni uyarlaması ile birlikte IBA serisinde 19 CD kutu içinde  dünya dağıtımına girmistir. Biret’in 1959 yılından bu yana  yaptığı 100 den fazla LP/CD kayıtların tamamı iki büyük kutu içinde 2016 yılı sonuna doğru Türkiye ve dünya piyasasına sunulacaktır. Bütün bu kayıtlar Türkiyede İdil Biret Arşivinın sitesinden temin edebilir ( www.ibasat.com ). 

İdil Biret Amerikada Yale Üniversitesinde Hindemith’in beş piyano konçertosunun tamamını YaleSenfoni Orkestrası ile kaydetmiş olup bunlar 2CD üzerinde  2013 de Naxos tarafndan dünya piyasasına çikarılmıştır. 2014 de dil Biret’in çalışmaları arasında Varşova resitali, Pariste UNESCO büyük salonunda verdigi resital, Londrada Brahms 1. Konçerto icrası , ayrıca Scriabin Etüdleri, Borusan Dörtlüsü ile Schumann’ın Piyanolu Beşlisi, Brahms’ın Çello Sonatları ve London Mozart Players orkestrasi ile İngilterede yapılan Mozart Piyano Konçerto CD kayıtları  bulunmaktadır. 2015 Nisan ayindaki Ingiltere konserlerini takiben Mayıs ayında İdil Biret Güney Afrika turnesine çıkarak Pretoria ve Cape Town şehirlerinde konserler ve resitaller vermistir. Nisan ayında baslayan 5 CD’lik  Bach kayıt çalismaları da Eylül ayında tamamlanmıştır. 29 Ekimde Londrada çaldığı iki Mozart konçertosunun CD olarak yayınlanmak üzere  konser kaydı yapılmıştır. 

Geçtiğimiz 2016 yılının önemli çalışmaları arasında Mart ve Kasım aylarında İngilterede Londra ve Birmingham konserleri, Nisan ayında New York Carnegie Hall konseri,, Mayıs ayında Schubert sonat  kayıtları, Haziran ayinda Istanbul Festivalinde üç resital,  Ağustos D-Marin Festivali açılış konseri, Eylül ayında Meksika turnesinde Monterrey ve Cuernavaca Festivali konserleri, Ekim ayında Kıbrısta Bella Pais Festivali kapanış konseri ve Kasım ayında İstanbulda Borusan Orkestrası ile, Carnegie Hall konserini idare eden sef Toshi Shimada yönetiminde, Hindemith ve Rachmaninov’un piyano konçertoları icraları bulunmaktadır. 

İdil Biret’in 1962 den bu yana yaptığı bütün 20. asır bestecileri kayıtlarını içeren kutu (15 CD) ve Bach’ın 48 Prelüd ve Füg’ü dahil pek çok eserini ve Mozart Konçerto kayıtlarını içeren kutu (12CD) 2016 yılında yayınlanmıştır. Türk bestecileri kayıt çalışmaları çerçevesinde İdil Biret evvelki yıl kaybettiğimiz, Ertuğrul Oğuz Fırat’ın piyano eserlerini içeren CD’sine ilaveten Ateş Pars’ın Piyano Konçertosunun kaydını da yapmıştır. Bu kayıtlar da 20. Asir  Eserleri kutusunda yer almıştır.

ODTÜ resitalleriden sonra İdil Biret 1-12 Mayıs arasında Montreal Piyano Konkurunda jüri uÿeliği yapacak ve 16 Mayısta Chicago şehrinde bir resital verecektir.